| Laurentiu92 a întrebat:

Salut/buna imi puteti spune si mie actele necesare pentru inscrierea la armata?
nu-mi dati site-uri ca am intrat pe "mapn" si nu imi arata

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-ai spus ce vrei. Ca soldat-gradat sau ca si cadru.
Pentru soldati-gradati scrie aici:
http://www.mapn.ro/recrutare/sgv1.php
ofiteri, maistri militari si subofiteri:
http://www.mapn.ro/recrutare/ofiterifd.php
Pentru toti:
- Documentele din dosarul de candidat
- Dosar cu şină;
- 3 fotografii color, 3/4 cm;
Inscrierea la concursul de admitere se face pe baza unui dosar de candidat, care va cuprinde urmatoarele documente:
a) cerere tip de inscriere (se completeaza la sediul institutiei);
b) diploma de bacalaureat si foaia matricola (in original sau copie legalizata) sau adeverinta pentru absolventii promotiei 2013, din care sa rezulte media de promovare a anilor de studiu si media examenului de bacalaureat;
c) „Adeverinta de recunoastere" a diplomei de bacalaureat, emisa de Directia pentru Echivalarea si Recunoasterea Diplomelor din cadrul Ministerului Educatiei Nationale, pentru candidatii care au absolvit studiile liceale intr-un stat membru al Uniunii Europene sau intr-un stat apartinand Spatiului Economic European sau Confederatiei Elvetiene;
d) certificatul de competenta lingvistica pentru limba romana, eliberat de catre institutii abilitate de Ministerul Educatiei Nationale, pentru candidatii care nu sunt cetateni romani;
e) cartea de identitate (xerocopie);
f) certificatul de nastere (copie legalizata);
g) certificatul de casatorie (copie legalizata) in cazul candidatilor care si-au schimbat numele prin casatorie;
h) cazier judiciar;
i) chitanta care certifica achitarea taxei de inscriere;
j) adeverinta medicala
a prezentarea in academie, candidatii au asupra lor buletinul/cartea de identitate, 3 fotografii 3/4, trusa de scris, bani pentru taxa de inscriere, cazare si masa, precum si diploma de bacalaureat si foaia matricola in original sau diploma echivalenta cu aceasta (unde este cazul) sau adeverinta in original prin care se dovedeste ca au promovat acest examen, in care se precizeaza media generala de bacalaureat si mediile obtinute in anii de liceu, termenul de valabilitate al adeverintei si faptul ca nu a fost eliberata diploma (pentru absolventii promotiei acelui an de inscriere).