| Aly11316 a întrebat:

Salut! Ca roman, poți intra în Rep. Moldova fără test negativ PCR, dacă ai vaccinul făcut? Toate cele 3 doze de Pfizer ca de ex.
La fel și de ieșit din Moldova în România, ca roman îți trebuie test ca să intri înapoi? Se sta in carantina daca ai vaccinul gata făcut?
Îmi puteți da niște informații cu privire la subiect?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate intra fara vaccinare si fara test!
Este musai sa ai testul facut cu maxim 72 de ore inainte de intrarea in R Moldova sau un test rapid facut cu maxim 24 de ore inainte.

Uite aici informatia completa de la Ministerul de Externe:
https://www.mae.ro/travel-conditions/3739#827

| Aditu94 a răspuns:

Salut, cand ajungi la granita intre Romania si Moldova, este recomandat sa prezinti certificatul verde cu acel cod QR, sa faci un test PCR si sa declari celor de la vama ce e de stiut.dar de ce nu suni tu mai bine la DSP din judetul tau si nu te informezi de acolo? dansii sunt mult mai bine pregatiti si iti pot furniza informatii de calitate, nu eronate. in principiu suna la DSP. oricum daca e tara cu cod rosu de risc, cu vaccin stai in carantina 7 zile, iar daca nu ai vaccin ai 14 zile.