| AiEnmaa a întrebat:

Buna! Mi-am cumparat bilete pentru un sejur in Turcia cu plecare pe 16 aprilie. Recent m-am dus la agentie sa intreb daca este suficient sa fiu vaccinata cu cele 2 doze de vaccin de la Pfizer pentru a nu intra in carantina. Tipa mi-a zis ca nu e suficient, ca pe site-ul ministerului de externe spune ca trebuie si boosterul sau un test PCR. Eu din ce citesc pe site, inteleg ca trebuie schema completa de vaccinare, adica cele 2 doze de baza. Ideea este ca as vrea sa stiu daca sa fac testul PCR sau nu, pentru ca este destul de scump si in perioada asta in zona unde locuiesc eu este plin, deci trebuie sa caut de urgenta loc daca este cazul. Stie cineva daca sunt suficiente cele 2 doze de Pfizer? Mentionez ca mi-am facut vaccinul in mai 2021, daca are relevanta. Merci anticipat!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Acolo scrie clar: A La intrarea în Turcia pe cale aeriană, vor fi scutite de la măsura carantinei acele persoane care prezintă:
- dovada vaccinării cu două doze de vaccin (listat de OMS sau Turcia pentru utilizare de urgență)/1 doză pentru Johnson & Johnson și pentru care au trecut cel puțin 14 zile de la ultima doză sau

- dovada recuperării după infectarea cu COVID-19 în ultimele 6 luni, cu condiția ca intrarea în Turcia să aibă loc începând cu a 28-a zi de la rezultatul primului test PCR pozitiv sau

- rezultatul unui test negativ PCR efectuat cu cel mult 72 de ore înainte de intrarea în Turcia sau

- rezultatul unui test negativ rapid antigen, efectuat cu maxim 48 ore înainte de intrarea în Turcia, emis în limba engleză de o unitate medicală certificată (testele antigen efectuate acasă și care nu sunt însoțite de certificare medicală NU sunt acceptate)...
B. La intrarea/tranzit în Turcia pe cale rutieră, navală sau feroviară nu va fi solicitat niciunul dintre documentele de mai sus.
Deci: cum ai doua doze si valabilitatea certtificatului verde este si pe perioada lunii aprilie (Verifica!). N-ai de ce-ti face probleme. Daca nu, mergi in 14 si-ti fa un test PCR. El (rezultatul) vine prin SMS.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Stiu ca o sa se iveasca diferinti indivizi care vor nega. Site-ul MAE este actualizat la 6 aprilie 2022: https://bit.ly/35uygMv

| sierra1 a răspuns:

Fă-ți booster-ul, ai prins 2 iepuri dintr-un foc (citește: injecție)

| AiEnmaa explică (pentru sierra1):

Nu mai am timp, trebuie minim 14 zile intre doza si plecare, clar preferam varianta cu boosterul happy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Anuleaza ti calatoria ca nu poti pleca nicaieri, pana acum ce ai pazit de ce nu ai facut boosterul? Si daca il faci maine, dureaza pana vine rezultatul asa ca prin mai poti pleca daca totul este ok.

| LittlePoppy a răspuns:

Schema completa de vaccinare inseamna inclusiv boosterul. Tu intelegi gresit.
Testul PCR nu trebuie sa fie mai vechi de 72 ore la data intrarii in Turcia. Asa ca te programezi acum pentru ziua anterioara plecarii.

| AiEnmaa explică (pentru LittlePoppy):

Pe site-ul ministerului spune ca schema completa inseamna 2 doze, de aici apare confuzia mea. Cand caut pe net acelasi lucru gasesc, ca schema completa nu include boosterul. Textul de pe site suna asa "- dovada vaccinării cu două doze de vaccin (listat de OMS sau Turcia pentru utilizare de urgență)/1 doză pentru Johnson & Johnson și pentru care au trecut cel puțin 14 zile de la ultima doză". Scuze ca insist, vreau doar sa fiu sigura, ca daca e ma programez chiar azi.

| LittlePoppy a răspuns (pentru AiEnmaa):

Poate citesti o informatie veche, neactualizata. S-a spus peste tot ca schema completa este cu tot cu booster.
Daca nu faci testul, te intoarce de la granita. Iar agentia nu are nici o vina, nu iti restituie banii.