| DanielDanny a întrebat:

Că să îmi trimită cineva ceva din alt judet prin posta romana, este necesar sa dau toată adresa sau pot sa dau doar numele meu și adresa/numele oficiului poștal?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca te referi la Expeditor, nu este neaparat nevoie sa scrii si adresa.
Adresa expeditorului este doar pentru cazuri cand nu se poate preda trimiterea si trebuie returnata la expeditor. In lipsa adresei expeditorului, in asemenea cazuri trimiterea se arunca la gunoi sau se valorifica de cineva.

| darrio2007 a răspuns:

Toata adresa. Nu vrei sa stie mami ce ai de primit?

| DanielDanny explică (pentru darrio2007):

Nu, nu vreau sa dau adresa unui necunoscut de pe internet. Nu mă refer la site-uri ca eMag, Altex etc. Mă refer la cele că lajumate sau Okazii la care trebuie sa dai adresa prin mesaje!

| Bondarel99 a răspuns:

Daca dai doar numele si oficiul postal coletul va fi post restant si transportul va costa putin mai mult, cu cativa lei. Oricum transportul tu il platesti, adica expeditorul il adauga la suma pe care trebuie sa i-o dai.
Deci da, poti da doar asta.

| Lioana a răspuns:

Trebuie sa dai toata adresa.

| Paula2018 a răspuns:

Pai daca nu ii dai numele si adresa nu prea are cum. Numai daca scrii numele si adresa oficiului postal de langa tine, insa nu prea au cum sa te anunte cand primesti coletul. Cel mai ok ar fi sa discuti in prealabil la oficiul postal, ca e posibil sa trimita inapoi pe motivul adresei gresite.