| denisTiky a întrebat:

Cand vine un colet la posta trebuie buletin ca sa il pot ridica? Comanda e pe numele meu, cand am mai luat colete de la posta fata de acolo ma cunoaste si niciodata nu imi cere buletin sau ceva...

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Da, in mod normal trebuie sa se uite in buletinul tau si sa vada daca adresa si numele din buletin corespund cu cele de pe colet apoi completeaza formularul de primire.
Si eu mai iau colete de la posta si doamna de acolo ma cunoaste, dar tot imi spune sa ii dau o serie de buletin (nu specifica ce serie, doar ca trebuie sa completeze acolo).

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Chiar daca funcționara de la ghișeu te cunoaste, e necesar să te prezinti cu actul de identitate. Angajata Oficiului Poștal are obligatia sa noteze niste date din CI (seria, nr, data eliberarii etc), înainte de a te pune sa semnezi primirea lui.
Daca zici ca te cunoaste, singurul avantaj ar fi altul. happy Oricare din familie (fratele/ sora, mama etc) poate ridica coletul in numele tau, cu actul tau de identitate. Deci, indiferent cine ți-l ridica, trebuie sa aibă actul TAU de identitate.
Dar, daca ai fi primit un colet contra cost, printr-o firma privată, pe curier nu l-ar fi interesat datele din CI, ci banii, atât.

| ziftode a răspuns:

Daca fata e racita in ziua aia, mai bine cari buletinu' dupa tine

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Daca fata te cunoaste atunci nu. Dar iti recomand sa il ai la tine pentru orice eventualitate. De obicei ti se cere buletinul.