| d1m1b0ss128 a întrebat:

Care este inaltimea limita la care te poti ridica cu un aparat de zbor fara sa fii detectat de radar?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

0 (adică zero). Aparatura radar modernă „vede" orice mișcă, inclusiv la sol.
Ca să treci nedetectat ai nevoie de mai multe chestii:
- tehnologie stealth;
- să păstrezi tăcere radio absolută și să te strecori printre clădiri și dealuri (unde e posibil).
- să te miști extrem de încet, astfel încât radarul să te „vadă" ca pe o țintă fixă și să nu te ia în seamă.

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Distanța minimă rmin de detecție a radarului este limitată de valoarea minimă a intervalului Δt măsurabil. În practică, rmin < 100 m, ceea ce înseamnă că obiectele ce zboară la o distanta fata de sol mai mică de 100 m nu sunt detectate de către radar.
Sursa Wiki.