| SakonSIUkon a întrebat:

Salut.Ce meserii poti urma absolvind facultatea de litere?

8 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Depinde si de specializare. poti fii profesor, traducator, translator, scriitor.

| Seby90 a răspuns:

Invatator / profesor / traducator (poate, nu stiu exact ce ramura ai ales, sau ce ramura ai nevoie sa alegi).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profesor,traducator,translator,arhivist,editor,bibliotecar,critic literar, scriitor...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profesor de lima romana sau franceza sau alte limbi straine, invatatoare sau educatoare cred. Si mai poti lucra in domeniul traducerilor legalizate.

| 8mariastar a răspuns:

Profesor de romana, Engleza si franceza

| SakonSIUkon explică (pentru 8mariastar):

Nu era cumva si aceea de traducator sau ceva de genul?

| 8mariastar a răspuns (pentru SakonSIUkon):

Da si aia

| lexylexyta a răspuns:

Cred ca te poti face si jurnalist, daca dupa facultate faci un master