| Pavell a întrebat:

Cum fac sa maresc luminozitatea la laptop pe windows 7?

15 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ai pe tastele funcții un semn pentru luminozitate+ și unul luminozitate+. Apasă FN pluls tasta luminozitate+.

| Pavell explică (pentru sierra1):

Nu merge cu FN

| sierra1 a răspuns (pentru Pavell):

Tre să meargă. Ia pe lângă tine pe cineva care-i în temă și-ți arată. Sau fă o poză tastaturii și trimite-ne-o

| Pavell explică (pentru sierra1):

Stiu si eu care e tasta fn, doar ca nu mai merge, la windows 8 mergea dar mi-am intalat 7 si nu mai merge nimic cu fn, nici macar sa ajustez sonorul

| sierra1 a răspuns (pentru Pavell):

Nu am W7 dar fă un click dreapta pe desktop și din meniu alegi ceva legat de display settings și din aproape în aproape, găsești

| Pavell explică (pentru sierra1):

Am facut si asta si nimic... deci am umblat cam peste tot, am dat si din control panel, la display acolo si nimic... am cautat pe net ceva si imi arata sa descarc un program dar nu am chef sa mai instalez

| sierra1 a răspuns (pentru Pavell):

Insistă și găsești. De fapt nu e o filozofie. Repet nu am W7 ca să-ți spun pas cu pas cum să faci

| Pavell explică (pentru sierra1):

Te inteleg, nici eu nu am avut windows 7 de multa vreme, am avut doar 8 si 10, dar am vrut sa pun 7 ca vreau sa las laptopul asta parintilor mei, deoarece ei au avut un laptop cu windows7 si s-a stricat de tot iar ei sunt obisnuiti cu 7

| sierra1 a răspuns (pentru Pavell):

OK, numai bine

| Iunix a răspuns:

Vai, e grav! Nu s-a născut nimeni învățat dar ai 60 de ani? Când ai pentru prima dată un laptop, sau orice aparat în mod normal umblii peste tot şi vezi ce face fiecate buton.

Acum, ca să-ți răspuns la întrebarea asta super banală :

1) Uită-te la tastatură. E chestia aia cu multe butoane şi cu litere pe ea.
În partea de jos a tastaturii, pe ultimul rând de taste, de jos ai u tastă pe care scrie [Fn] ține-o minte!

2) Ai gasit tasta dr jos, [Fn]?
Bravo, acum pune degetu pe ea si mergi cu degetu spre parte dreaptă a tastaturii dar jos, pe ultimul rând de taste ( Atenție, am zis RÂND, adica pe orizontala, culcat ). Asa, vezi că la um moment dat o sa dai peste o tastă care arată aşa [?]▶ ( dacă nu vezi, e o tastă cu un triunghi culcat cu vârful spre dreapta ).

3) Ține apăsat pe tasta [Fn] şi în timp ce ții APĂSAT PE EA ÎN CONTINUU APASĂ ŞI PE TASTA [?]▶. Şi gata, magie.

| Pavell explică (pentru Iunix):

Nu am 60 de ani, dar cu FN nu merge si nici nu gasesc prin setari ceva despre luminozitate si daca nu iti convine ceva nu trebuie sa comentezi tu, poti sa treci peste intrebare linistit! Fiecare posteaza ce intrebare vrea!

| Pavell explică (pentru Iunix):

Am cautat peste tot in setari si nu gasesc nimic pentru luminozitate si din tastatura nu merge, te-ai trezit tu mai destept sa comentezi, stiam si eu din tastatura dar daca nu merge trebuia sa intreb, nu ti se pare normal? La ce dracu s-a mai facut site-ul asta? Ca sa comentezi tu aiurea?

| Iunix a răspuns:

Ai instalat toate driverele?
Windows-ul e original sau e unu cu modificări de pe cine ştie ce site infect?

| Pavell explică (pentru Iunix):

Windows-ul il aveam pe un stick, nu e original, iar driverele le-am instalat, problema e ca nu merge tasta fn, de asta nici nu pot modifica luminozitatea, mi-am dat seama mai tarziu ca nu merge fn-ul

| iamprettybored a răspuns:

Fn+ai doua butoane pe tastatură colorate diferit. Fie unde-i f2-f3, sau tastele stânga-dreapta, sau alte 2 taste, depinde de model.