Întrebare recomandată | Moggy a întrebat:

Salut!
Cum procedeaza poșta română atunci cand livrează un colet? Sunt anunțat înainte de către poștaș, sau pur și simplu lasă coletul în cutia poștală?
Dar dacă nu are loc în cutie sa îl lase ce se întalmplă?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Iti pune aviz in cutia postala ca ti a sosit coletul, mergi la posta si il ridici doar cu avizul, daca nu ai acel aviz inseamna ca coletul nu ti a sosit si ai de asteptat avizul.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Coletul nu il pune postasul in cutie, el coletul il gasesti la oficiul postal de care apartii, in baza buletinului de identitate al tau si al avizului ridici coletul.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

In locul tău, dacă aș ști că mi-a fost expediat un colet, m-aș duce la Oficiul Poștal de care aparțin și aș intreba (măcar, din două in două zile), dacă a sosit coletul pe numele X (al tău). Cu actul de identitate in mână.
Poștașul, poate "uita" să iti pună, in cutia poștală, avizul in care esti notificat că ai de ridicat un colet. Și dacă nu te duci, in termen de 10 zile, coletul face calea intoarsă, adică se intoarce la expeditor.

PS Coletul nu se lasă in cutia poștală de la domiciliu.

| Lioana a răspuns:

Doar coletele foarte mici care incap in cutia poștală, sunt platite anticipat si au valoare mica pot fi puse in cutia poștală. Pentru majoritatea insa, se pune un aviz in posta.

| RxTx a răspuns:

Posta iti baga o hârtie reciclată in cutia de pista si scrie o mâzgăleală indescifrabilă pe ea

Nu o sa înțelegi scrisul

Dar o sa vezi ca e de la. posta romana un aviz

Si gata pentru ca esti o persoana inteligentă te cari la posta de care aparții
Cu buletinul si acea hârtie la rine neapărat!

| An0nim0000 a răspuns:

Intr-o zi o sa primesti un aviz in casa postala pe care scrie posta la care sa te duci pentru a ridica coletul si a plati (daca este cazul)