| AxXeL1124 a întrebat:

Salut, daca ai mai multe credite la banci, respectiv credite online si doamne fereşte mori, cine trebuie sa le plateasca? Parinti? Rudele? Si daca nu ai nimic pe numele tau?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand faci credite bancare girezi cu ceva: casa, masina, samd.
cand mori, daca rudele care iti mostenesc averea nu au bani, banca vine si ia masina, casa sau ce ii datorezi.
In principiu, cel care iti mosteneste bunurile, iti mosteneste si datoriile.

| AxXeL1124 explică (pentru Violleta2022):

Da, asta am inteles dar daca tu eşti mostenitorul si nu ai nimic al tau. Si nici de girat nu girezi nimic.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AxXeL1124):

In momentul in care preiei mostenirea, preiei automat si datoriile celui decedat!
Cu asta se ocupa firmele de recuperare! Iti garantez eu ca-ti bat la usa, in prima saptamana dupa ce ti-ai luat mostenirea in primire!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand faci un credit bancar ti se face automat, cel putin in majoritatea cazurilor, asigurare de viata tocmai pentru situatia de care zici tu

| AxXeL1124 explică (pentru suntserios):

Si daca ai si credite online, nebancare?

| suntserios a răspuns (pentru AxXeL1124):

Adica la camatari gen provident? Habar nu am procedurile lor, presupun ca aia te cauta si in mormant

| mihai69 a răspuns:

Orice credit luat are niște prevederi contractuale pentru rambursare. Acolo sunt prevăzute toate cazurile posibile de rezolvare a imposibilității de a achita o datorie (asigurare, giranți, coplătitori, gajuri etc.). Dacă NU e prevăzută în contract, și dacă NU ai moștenitori (sau moștenitorii legali NU doresc să deschidă succesiunea) datoria aia și-o trece banca sau ifn-ul la pierderi și gata.

| Trandafir_Dan_Sebastian_1905 a răspuns:

AxXell,ești băiat tânăr, incetează cu gândurile astea, pentru că o tentativă de sinucidere te ar face și mai penibil