| MartaGabriel a întrebat:

Salut
De curând am cumpărat un inel de aur(cică) la 35 de lei si nu stiu sigur daca chiar este din aur pentru că, culmea are stanta in interior "750", cum pot afla daca chiar este din aur?

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Aur? La pretul asta? Pe ce lume traiesti?

| Gabriel_Marta_1997 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Nu sti in ce context ă fost cumpărat, voiam doar câteva idei cum as putea sa il verific având în vedere că pe interior are stanta cu "750" și "18k"...

| darkhell217 a răspuns:

E prea ieftin sa fie aur

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu poate fi aur. Du-te la o firmă de reparații bijuterii aur/argint din orașul tău și vei afla răspunsul. Acolo găsești experți, care recunosc aurul dintr-o privire. E de ajuns dacă le arăți obiectul.
Deși nu e ceva foarte sigur, poți încerca și tu câteva metode să verifici autenticitatea aurului.
http://kaiyoaino.blogspot.ro/......etode.html

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Mergi la un amanet sa ii faca testul.
Nu e neaparat fals pentru ca e ieftin, se poate ca propietarul sa fi fost disperat sa il vanda asa ca a coborat foarte mult pretul.
Stanta se poate falsifica.
Se poate sa fie fals, am o pereche mai veche de cercei de aur si apar si alte caractere pe langa numarul de karate, nu stiu daca se regaseste pe fiecare bijuterie totusi. Dar cum am zis, cel mai bine este sa te duci la un amanet.

| DennisW a răspuns:

E de aoleu. Am luat un inel din "argint" la 25 de lei si era tinichea. Ce sanse crezi ca ai ca la 35 sa fie aur?

| Alin_Alin_2000_jeUB a răspuns:

Clar! Ala n-are cum sa fie aur.

| MartaGabriel explică (pentru Alin_Alin_2000_jeUB):

Cum as putea sa il verific totusi? Având în vedere că are stanta pe el "750" si "18k" eu cred ca merita incercat.