| logan123 a întrebat:

Deci mi s-a rupt mulineta si acum am cumparat alta, si vreau sa iau firul de pe prima sa-l pun pe cea noua, cum il pun ca nu am pus nici-odata fir si nu vad de unde prind capatul firului pentru a incepe sa mulinez! Deci cum prind firul de tambur? Funda + vot

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai iei un bat mic infasori firul pe bat pana la un capat apoi mai dai drumul firului si legi de mulineta (unde se tine firul) ii faci un nod dublu apoi cineva tine batul in maini de ambele capete iar tu mulinezi pentru a se infasura cum s-ar zice apoi ii dai drumul dai firul prin gaurile unditei montezi acul plumbul etc. si undita cu mulineta noua