| Th3Li0N a întrebat:

Salut este normal ca laptopul meu sa aiba aceasta temperatura :
Fara nici un joc cu 5 programe deschise are temperaturile :GPU 59 C, HDD 43 C, TEMP1 55 C, CORE 47 C.Si acum sa vedem cu jocurile eu cand ma joc metin2 deschid 3 metinuri dar am verificat cu 2 metinuri si a ajuns la temperaturile GPU 66 C, HDD 47 C, TEMP1 72 C, CORE 62 C.Este normal? Am si cooler extern cu 3 ventilatoare dar aseara mi s-a inchis caci sa incalzit si azi dimineata mi s-a inchis acum o saptamana l-am dus la curatat!

2 răspunsuri:
| 0x11111051 a răspuns:

De praf cind a fost curatat? Este evident ca demult nu a fost el curatat. GPU - 59C. Asta inseamna ca videocarta nu se poate racori, Te joci prea mult in jocuri, vidiuha trage praful de desupt, praful blocheaza curentul de aer tras, si astfel iti scade din performanta calculatorului. La mine GPU cu 7 programe active, imi da 41 C, ceea ce este destul de normal.

+++ Ventilatoarele externe trebuie sa fie alese conform anumitor algoritmilor. Daca GPU sta intr-o parte, iar CPU, in cealalta (la marginile notebookului), trebuie sa fie 2 ventilatoare. In cazul in care este in partea de centru (ambele sau 1), atunci un cooler extern cu ventilator mare.

| Th3Li0N explică:

Cand ma joc Assasin, s Creed s-au pes 2012, 2011 nu am verificat dar laptopul meu este HP pavilion dv6000