| Stefanut12345242 a întrebat:

Salut! Eu am 15 ani si prietenii mei 16. Daca avem buletin si tot ce trebuie ne putem caza la vreun hotel la mare daca vorbeste un adult dinainte? Sau trebuie sa ai 18 ani.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Insotiti de un major va puteti caza, altfel nu. Ma refer legal. Dar el va trebui sa si raspunda de voi daca faceti ceva panaramă prin hotel.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Nici tu si nici prietenii tai nu va puteti caza nicaieri.
Numai adultii de peste 18 ani, pot inchiria si locuii la hotel, motel sau pensiune.
Nu buletinul este problema aici, ci LEGEA care cere sa ai PESTE 18 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un hotel care se respecta cat de cat nu cazează minori neînsoțiți

| mihai69 a răspuns:

Minorii nu se pot caza (legal) nicăieri.

| Alverto a răspuns:

Legile astea sunt niste prostii. birocrație peste birocrație, când vrei să îți iei permisul la fel, când vrei sa îți redobândești permisul pentru că un prost nu s-a asigurat la fel. Zici că e totul făcut pe dos. Mă întreb eu de ce oare daca nu ai 18 ani nu poți închiria un hotel? Adică macar de la 16 ani să poți.

| goguPatent a răspuns (pentru Alverto):

Domnul Alverto... stii ca permisul se retine doar daca e vina ta, las-o moarta cu "vrei sa îți redobândești permisul pentru că un prost nu s-a asigurat la fel"

| Dintrebare a răspuns:

Depinde de regulile interne ale hotelului. Puteti face rezervare pe booking pe numele unui adult sau pur si simplu sa dea un adult telefon la hotel sa explice problema si sa intrebe care sunt posibilitatile ca sa puteti fi cazati. Sigur se poate gasi o solutie