| supremxxxoxo a întrebat:

Eu am local disc C si D. Cum pot sa-mi mai fac un local disc?

Răspuns Câştigător
| Gimmie1ツツ a răspuns:

A ok
asta nu stiu

9 răspunsuri:
| robertpaul a răspuns:

Poti face doar virtual, un alt local disk.
Trebuie formatat pc-ul pentru ati putea imparti disk-urile dupa cum doresti.
Eu de cand ma stiu, doar local disk c si local disk d folosesc.In c, instalez programele, iar in d, tin programele neinstalate, filmele, muzica, fisierele personale.Eu zic ca te complici degeaba.

| DDCC a răspuns:

Bună!
Da, se poate și înseamnă să iei din spațiul partiției D și să creezi alta cu cel liber.
Click pe Start, scrii create and format partitions, dai enter (Pentru XP, cauți Run și scrii compmgmt.msc și dai enter). Ți se va deschide Disk Management http://www.howtogeek.com/geekers/up/sshot-2009-08-27-15-50-21.png
Dai click dreapta pe D și Shrink Volume apoi scrii câți MB vrei să iei din D pentru a crea o nouă partiție, Ok.
Apoi, click pe oricare C sau D și vei vedea Unallocated Space precum aici http://i.stack.imgur.com/pujmU.png
click dreapta pe el, New SImple Volume, Next, Next iar la Assign alegi litera pe care vrei să o aibă partiția cea nouă, Next, Next și gata.
Atenție însă dacă faci asta la partiția C fiindcă e probabil să îți agraveze programele odată cu folosirea spațiului liber.
Ca să înapoiezi spațiul care nu e utilizat într-o partiție atunci o ștergi pe cea nou (nu una dintre C sau D) și click dreapta pe acea partiție și extend Volume (opțiunea devine activă când ai MB Unallocated de unde poți lua) și scrii valoarea pe care ți-o arată la Maximum.
Uite pe YouTube http://www.youtube.com/watch?v=J4WAcS4EEIA
Sper că ți-am fost de folos!

| supremxxxoxo explică (pentru DDCC):

Mi-ai fost dar am dat cu mult funda inainte sa raspunzi tu.

| DDCC a răspuns (pentru supremxxxoxo):

Dacă eram pentru fundă nu mai răspundeam, nu crezi?
Îmi pare bine dacă ți-am fost.

| bogdiy a răspuns:

Da

| Gimmie1ツツ a răspuns:

Nu poti.
Funda?

| supremxxxoxo explică (pentru Gimmie1ツツ):

Eu vreau sa mai impart memoria. Sa fac un disc local e sau f sau cum vreau eu

| supremxxxoxo explică (pentru Gimmie1ツツ):

Iti dau oricum funda ca e pacat s-o irosesc.

| Gimmie1ツツ a răspuns (pentru supremxxxoxo):

Multumes foarte mult!

| Gimmie1ツツ a răspuns (pentru supremxxxoxo):

A ok
asta nu stiu