| denistttt a întrebat:

Eu sunt clasa a 5 a iar ieri nu am fost la scoala si la matematica nea predat o lectie noua numita "Impartirea a doua fracti zecimale finite" cu operati de genul asta :14, 3 : 5 si nu stiu se la rezolv. Nu vreau doar sa imi dati rezultatul vreau sa-mi explicati! Funda

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Împărţirea a două fracţii zecimale finite
Am observat în lecţiile anterioare că, la o împărţire, dacă înmulţim atât deîmpărţitul cât şi împărţitorul cu acelaşi număr nenul cătul nu se schimbă.
Astfel, pentru a efectua împărţirea fracţiilor zecimale, vom înmulţi deîmpărţitul şi împărţitorul cu acea putere a lui 10 care transformă împărţitorul în număr natural, apoi se efectuează împărţirea unei fracţii zecimale la un număr natural după regula ştiută.
Exemplul 1: 11, 76 : 2, 8 = ∕ ∙ 101
117, 6 : 28 = 4, 2
Exemplul 2: 82, 8 : 0, 45 = ∕ ∙ 102
8280 : 45 = 184
MAi multe citește aici după ce descarci fișierul http://www.didactic.ro/......ale-finite
Mari succese!

1 răspuns:
| xanadu a răspuns:

In aplicatia de pe siteul http://www.edu10.ro/mate10-gimnaziu.html gasesti tot felul de exemple explicate, rezovate pas cu pas.