| KLiNK a întrebat:

Salut, ieri am instalat ubuntu 14.04 dar windowsul l-am lasat in pc. (deci 2 sisteme de operare). Toate bune si frumoase pana cand termin de instalat ubuntu aleg sa sistemul de operare dintre windows xp si ubuntu, aleg ubuntu....intra in sistemul de operare dar se misca execrabil. Windowsul rula odata cu el! Aveam probleme grafice deoarece windows rula in acelasi timp cu ubuntu! Cand l-am restartat scria ceva windows shuting down dar erau niste dungulite move pe ecran. Deci windows se imbinase cu ubuntu! Apoi am selectat windows xp. Pe xp este bine. Nu porneste ubuntu odata cu el.
Un prieten mi-a zis sa sterg xp-ul inainte sa instalez ubuntu.
Imi puteti da un sfat cum sa instalez ubuntu fara sa mai porneasca nenorocitul ala de windows odata cu el?
Funda

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Rade tot, pune Ubuntu pe curat. Asta trebuia sa faci de la inceput...

| KLiNK explică (pentru KodrutZ):

Formatez partitia cu windowsul nu? Ca ubuntu nu sterge sistemul de operare vechi.

| KodrutZ a răspuns (pentru KLiNK):

Razi TOT discul.

| KodrutZ a răspuns (pentru KLiNK):

Razi cu un stick/CD/DVD de boot gen Hirens Boot CD sau simplu si la obiect cu Nuke It. Ubuntu ar trebui sa fie in stare si sa rada ala vechi. Nu de alta, dar de curind am instalat xUbuntu pe 2 sisteme diferite si in ambele cazuri am ras windowsul fara probleme.

7 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Formateaza partitia cu Win(de obicei "C") apoi instaleaza ubuntu.

| Lisiele a răspuns:

Mie,cele 2 la un loc mi-au stricat tot calculatorul, la o saptamana dupa ce le-am instalat.

| LaurD3athAng3l a răspuns:

Mai bine baga windows 7 unbuntu sincer nu e bun.Parerea mea!

| Bratulescu_Mihai_1992 a răspuns:

Poti sa mai faci o partitie pentru ubuntu, o sa fac eu un ghid in cateva zile ca si eu vreau sa instalez 14
Vezi nu mai folosi xp vezi aici de ce si o sa pun si ghidul numa sa dai subscribe
https://www.youtube.com/watch?v=edw95a8-hOg