| Giulia9015 a întrebat:

Imi poate spune cineva care sunt avantajele de a avea sistemul de operare windows in original? Adica, nu se viruseaza? iti merge mai bine? multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| andr3y87 a răspuns:

In principiu nu e nici o diferenta. Merge la fel. Daca il cumperi original arati ca susti industria si primesi suport din partea lor in cazul in care ai probleme care nu poti sa ti le rezolvi.

5 răspunsuri:
| alexutu001 a răspuns:

Buna, pai sunt ceva avantaje:
-in primul rand cu o licenta originala poti face update la zi
-in al II-lea rand poti trimite erorile de sistem pentru remediere
-in al III-lea rand poti folosi antivirusul lor care e cat de cat bunicel:d

| Giulia9015 explică (pentru alexutu001):

Indicat ar fi daca imi iau un sistem de operare original sa pun si antivirus original mai bun decat ceea ce iti da windowsul?

| Seby90 a răspuns:

Absolut nici o diferenta.

Poti face updateuri la zi (eu am windows 7 cu toate updateurile si nu am nici o problema).

Doar ca sa fi atent cand faci update sa nu instalezi wga, acela te "forteaza" sa cauti alte metode de a le pirata.

Cine iti baga pe gat ca e mai bun ori incearca sa ti-l vanda ori mai grav nu are nici macar habar despre ce vorbeste.

Cele piratate practic sunt mirror images ale celor originale.

| allison20 a răspuns:

Poti sa faci update. dar in rest, diferenta nu e prea mare.

| Turok90 a răspuns:

În primul rând cei de la Microsoft nu îti pot sterge sistemul de operare. Ti-l pot bloca dacă faci update-uri automate deoarece prin update se transmit niste informatii în baza lor de date din care observă că folosesti o versiune piratată. Drept urmare îti blochează sistemul de operare si te înnebunesc cu avertismente să treci pe versiunea licențiată. Dar poti trece si de asta făcând update manual si debifând obțiunile Geniune si Malicious.
Cât despre licențiat sau piratat, se spune că cel licențiat e mai stabil. Dar nu văd rostul unui Windows original atâta timp cât instalezi numai locuri si programe piratate. Eu sunt de părere că sistemul de operare original e pentru cine foloseste calculatorul în interes de serviciu.