| MariaIoana a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva, exact ce acte am nevoie pentru a aduce un catel de 6 saptamani in Anglia?
La aceasta varsta se poate aduce?
M-am gandit sa ma intorc cu autocarul, asta inseamna ca v'a trebui sa trecem cu vaporul in Anglia. Pot oare sa il iau cu mine?
Ms

Răspuns Câştigător
| Conjur a răspuns:

Salut.

Pentru transportarea animalului de companie, ai nevoie de câteva acte ( traduse în limba engleză ). Acestea sunt următoarele : certificat de sănătate semnat de către un veterinar calificat (acesta trebuie să fie eliberat cu 2-8 zile înainte de plecare).
În cazul puilor care au mai puţin de 12 săptămâni, se aplică reguli suplimentare, iar acestea diferă de la ţară la ţară, deci trebuie să contactezi ambasada ţării în care vei călători.
-certificat valabil care să ateste faptul că a fost vaccinat contra rabiei (cu cel puţin 21 de zile înainte de plecare).
Având în vedere că animalul călătoreşte din şi către Uniunea Europeană, trebuie să aibă un microcip sau un tatuaj şi un paşaport oficial UE pentru animalele de companie.
Paşaportul trebuie să conţină :
-Numele şi adresa propietarului.
-O descriere a animalului de companie, cum ar fi culoarea blănii.
Tipul de identificare: microcip sau tatuaj.
Data şi marca vaccinului antirabic.
Testul serologic pentru turbare.
Dovada efectuării tratamentului contra capuşelor.
Dovada efectuării tratamentului contra echinococcus.
Alte vaccinuri.
Costurile pentru transportarea animalului tău de companie+cuşcă acestuia în cabina sau în cală, conform conceptului de bucată, vor fi de 160 euro per calatorie dus, indiferent de destinaţie.
Sursa : http://www.bileteavion.ro/companii/klm_transport_animale.php

Succes.