| Ionut111117 a întrebat:

Imi puteti da niste sfaturi care ma ajuta sa ma inalt? am 1.73 si fac in noiembrie 15 ani.Am auzit de inot, nu pot merge la inot decat anul viitor.baschetul nu ma prea pasioneaza.
Si inca o intrebare: mai am sanse sa ma inalt daca parintii mei au 1.69, respectiv 1.55-1.60?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi vorba de ceva genetic, și s-ar putea ca și idee, sa-ți afecteze in mici măsuri creșterea (o sa te înalți puțin mai greu) - dar asta se întâmpla doar in 10% din cauzei (o pondere foarte mică).

Volei? Nu știu... ceva ce sa-ți placa și sa-ți fie accesibil. Sportul nu te va înălța dacă nu depui efort.

Funda?; x

| gheorghe699 a răspuns:

Este ok, la 15 ani, 1.73, este bine ..si cresti sigur inca pana pe la 18 ani, nu neaparat un sport anume, dar orice miscare este binevenita la varsta ta ..eu am 1.80, desi parintii mei au fost mici; tata 1.67, mama 1.68.iar fiul meu are 1.92.
Bafta! ..scz uitasem, ajuta mult la crestere in inaltime, tractiunile la bara fixa, alternate cu stand atarnat.

| MădălinaMaya055 a răspuns:

Pai esti inalt cu mult fata de ei.Da, ai sanse sa te inalti, dar nu trage de timp totusi.Fotbalul ajuta mereu.Ai mei sunt inalti, dar degeaba, pentru ca eu sunt scunda laughing Deci, conteaza si de tine, nu numai genetic.