Întrebare recomandată | Liviu321 a întrebat:

Mi-a venit un mandat postal acasa pentru a ridica un colet comandat de pe Aliexpress. Ideea e ca imi cere sa fac dovada platii vamale. De unde iau aceasta dovada? Eu stiu ca am platit doar produsul, nu a spus nimeni nimic de nicio taxa vamala.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Te duci la posta vamala din judetul tau si platesti cat spun ei. Ea trebuie sa fie in localitatea capitala de judet sau in unul din sectoarele Bucurestiului. Daca spuneai de unde esti iti spuneam si unde este posta vamala.

| Liviu321 explică (pentru Salontanul):

Sunt din Bucuresti. Pe mandatul postal scrie cs trebuie sa il ridic de la posta de care apartin, oficiul postal 72 dar din cate stiu nu e posta vamala.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Daca produsul este pana in 10 Eu nu platesti nimic. Intre 10 Eu si pana la 150 de Eu platesti TVA si peste 150 de Eu platesti si taxe vamale. Vezi in ce categorie intri! Instintarea poate fi generica (pentru toata lumea) dar daca produsul tau nu costa mai mult de 9, 99 Eu trebuie sa mergi doar la oficiul tau (72).

| mihai69 a răspuns:

Ce plată vamală dacă nu ai primit pachetul încă?!?
Probabil ți se cere dovada plății PENTRU vămuire - ceea ce e altceva. Iei extras de cont de pe cardul cu care ai achitat.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu ai inteles tu bine, le arati un extras de cont - merge si pe telefon daca ai facut plata prin PP sau le arati in online banking tranzactia. Sau pur si simplu le arati in aplicatia AliExpress tranzactia. Nimic mai mult.