| Slugsmekeru a întrebat:

Salut notele de genu 9.50 9.60 pana la 9.90 se rotunjesc la 10?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se rotunjesc, cu pana la 0, 50 puncte, in favoarea elevului, doar mediile semestriale. Nu se rotunjesc notele si nici mediile anuale.

| Miruna1239 a răspuns:

Notele de la x, 50 in sus se rotunjesc la urmatoarea dupa ea. (De exemplu 8, 50->9; 5,60->7 etc) Mediile semestriale la fel ca notele. In schimb mediile generale *de la sfarsitul anulul* nu. (De exemplu pe primul semestru ai avut 9 iar pe al doilea 10 media anuala la acea materie este 9, 50)

| Radu986 a răspuns:

Ce fel de note? Medii sau note normale?