| eminescu1 a întrebat:

Salut nu stiti cumva, se plateste in plus daca suni dupa un taxi si nu il iei tu de pe strada?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu platesti in plus. Cand te sui in masina memoreaza tarifele inscrise pe usa. Apoi sa dea drumul la aparat si verifici pe ecran daca este tariful corect. La sfarsit cat mergi atata platesti. Eu i-am facut figura unui taximetrist. Mi-a bagat tarif de noapte. ziua. Cand am ajuns in drepul unor politisti i-am spus sa opreasca. I-am platit jumatate din cursa (asa era atunci, noaptea era dublu) si i-am spus sa ma reclame politistilor. A fugit ca din pusca.

7 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

DA! Vei plati ceva mai mult!

| dragosbogdan001 a răspuns:

Pretul e la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de taximetrist. Inainte de Craciun ( pe 23.12) un mocofan de taximetrist de la Martax ( BV ) m-a pus sa platesc 5 lei in plus pentru, zicea el, tariful dublu pentru exterior. tarif pe care si la bagat el pentru ca eu stiam cat costa cursa pana unde am mers eu. Culmea, pe aparat si pe bon nu aparea nimic care sa justifice ca sunt obligat sa achit inca 5 lei. Zicea ca nu are aparatul setat sa puna dublu de la exterior si eu trebuie sa achit. Nu am vrut si ce sa vezi? a inceput sa faca scandal. Dar tot nu i-am dat spunandu-i sa imi elibere bon pentru acei 5 lei si ii dau. Daca nu era maica-mea acasa sa ii arunce 5 lei ca la milog cred ca pleca cu mana goala.

Si inainte sa plecam in cursa a incercat sa ma duca de nas spunandu-mi ca sa-i dau 30 lei fara a activa aparatul, altfel daca mergem cu aparatul tariful de la exerior este dublu si ca nu imi vor ajunge banii. Nu am acceptat, am mers cu aparatul si cursa a costat 23 lei nu 30 cat ceruse el. Ca si-a dublat el tariful de la exerior este alta poveste. Dar nu a putut sa dovedeasca pe bon cu acel tarif.

deci depinde de taximetrist. Unii sunt escroci, altii nu.

| AutumnDay a răspuns:

Buna! Nu, nu se plateste nimic in plus. Suni, ii spui ca ai vrea si tu un taxi la adresa x, iti spune cam in cat timp ajunge si te asteapta in fata casei/blocului.
Ai grija unde suni, sa fie tariful tot 1.39 lei happy Mai sunt si altii mult mai scumpi. Eu am fost mereu multumita de CrisTaxi.
Fii atenta sa iti porneasca contorizarea, iar daca nu o face cand plecati de pe loc, ii spui ca il rogi sa o faca pentru ca iti trebuie bonul. Unii sunt nesimtiti si nu o fac si iti,, aproximeaza" ei cat sa platesti, iar de multe ori vine mai mult.

| TotoRiina666 a răspuns:

Nu. la fel este pretul. nu exista asa ceva

| Vasiliu_Ioana_1981 a răspuns:

Nu nu iti ia mai mult