| pronostic a întrebat:

Salut, o sa primesc curand un colet din Germania trimis prin Deutsche Post. O sa primesc de asemenea un tracking number. Intrebarea mea este unde va ajunge coletul? Din cate stiu eu la posta romana din orasul meu, nu? Problema e ca sunt 2 oficii de unde poti ridica pachetele la mine in oras, asa ca la care din ele ma duc sa ridic pachetul?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Teoretic, apartii de oficiul postal care e mai aproape de tine.
Daca ai dubii, mergi la oficiul postal apropiat si intrebi daca strada pe care stai tu e arondata acelui oficiul postal sau nu. Asa vei sti si unde sa te prezinti in caz ca primesti instiintarea de ridicare colet.
Posta Romana se ocupa cu repartizarea coletelor pe oficii postale.
Ei stiu exact unde trebuie trimis coletul daca expeditorul a scris corect datele destinatarului.

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Cand pachetul ajunge la oficiul postal, vei primi o instiintare despre aceasta.
Daca adresa de pe colet e scrisa corect, pachetul ar trebui livrat la oficiul postal de care apartii.

| pronostic explică (pentru dannyel86):

Unde voi primii instiintarea avand in vedere ca cel care mi trimite coletul va stii doar strada si numarul strazii? Inseamna ca nu mai primesc nicio instiintare sa inteleg si ma duc singur la posta cand in acel tracking scrie ca coletul a ajuns nu?
Probabil o intrebare stupida dar de unde stiu de ce oficiu postal apartin? Sunt 2 in oras. de unde ar trebui sa stiu la care din ele ajunge coletul? Scrie in tracking?

| pronostic explică (pentru dannyel86):

Si cand ajung acolo cu buletinul doar intreb daca a ajuns un colet pe numele meu si asta i tot?

| dannyel86 a răspuns (pentru pronostic):

Buletinul si atat. Daca acel colet e contracost (ai cumparat ceva din strainatate), e normal sa ai la tine si suma de bani aferenta.

| dannyel86 a răspuns (pentru pronostic):

Teoretic, apartii de oficiul postal care e mai aproape de tine.
Daca ai dubii, mergi la oficiul postal apropiat si intrebi daca strada pe care stai tu e arondata acelui oficiul postal sau nu. Asa vei sti si unde sa te prezinti in caz ca primesti instiintarea de ridicare colet.
Posta Romana se ocupa cu repartizarea coletelor pe oficii postale.
Ei stiu exact unde trebuie trimis coletul daca expeditorul a scris corect datele destinatarului.