| Lupul1998 a întrebat:

Salut, poate pare ciudat, poate ați trecut și voi prin asta, am fost la medic și am făcut AKG la inima. Recunosc ca sufăr de atacuri de panică, am momente ca simt asa inima pulsand tare, tine cam 10 secunde sau 1 min deși îmi verific pulsul e ok dar parca saimt asa ceva care bate tare în piept. Nu ma doare, nu nimic, sunt slab, am cam 50kg și după dacă e tare senzația aia amețesc și parca dintr-o data ma cuprinde un fior. Am fost la medic, mi-a zis ca la vârsta mea de 23 de ani sunt ok cu inima, nu trebuie sa îmi fac griji, sângele este aspirat, oxigenat normal totul, dar mi-e frica sa nu fac un infarct. Dacă mai aveți stări de genul sa îmi spuneți. Mulțumesc de ajutor, dau fundă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vântulalb a răspuns:

EKG!
Atacurile de panica nu sunt de la inima! Mergi la psiholog daca nu poti controla situatia. Infarct faci numai daca ai afectiuni cardiace.

Răspuns Apreciat de Editori
| OrdinaryMan a răspuns:

Cardiologul nu te poate ajuta se pare, tu fiind sanatos cu inima.

Ai nevoie de un psiholog, PROBABIL.

Deci incearca la un Psiholog (psiholog nu e si medic), atentie!, nu la un Psihiatru (medic psihiatru), care se ocupa mai ales de boli psihice grave.

Psihologul se ocupa de lucruri mai "usoare", anxietate, stari de agitatie etc... cam ce cred ca ai tu.

Sanatate si virtute!

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Asa functioneaza atacurile de panica.La psihic trebuie sa lucrezi.
Si eu am atacuri de panica, doar ca eu nu doar cand am palpitatii la inima.Ci si in general cand am o durere mai ciudată in corp imi apare gândul că voi muri.
Poate te ajuta o vizită ala psihiatru unde o sa iti de-a un tratament. Poate reușești aia scapi usor.

| Dintrebare a răspuns:

La psihiatru ar fi util sa mergi

| Ava1231 a răspuns:

Daca medicul ti-a spus ca ești ok, chiar nu ai de ce sa iti faci griji inutile. Daca aveai ceva la inima se vedea pe ekg. Nu te mai gândi la asta si va trece. Am pățit si eu iarna trecuta cand treceam printr-o perioada stresanta. Efectiv zi de zi imi simteam inima batand chiar daca pulsul era ok..nu chiar mereu dar destul de des si imi dadea un disconfort dar dupa ce a trecut perioada aia stresanta totul a revenit la normal.

| Lupul1998 explică (pentru Ava1231):

Mulțumesc mult de tot

| Andreimihaitaureete a răspuns:

Mai am si eu starii d astea la sport cand alerg ca nebumu (am si astm eu si mai beau si energizante) nu prea ii normal inceraca sa fii chill tot timpul relaxeazate