| AEWPenta a întrebat:

Salut,poate sa imi explice si mie cineva cum sta treaba cu cardul acela de cumparaturi de la Raiffeisen pentru Emag ca nu am inteles foarte bine.
De exemplu daca am 4000 lei da-ti de la banca si doresc sa achizitionez ceva de 1500 lei cum platesc inapoi suma de 1500 lei din cate am inteles in rate insa nu stiu exact daca achit ratele imi readuce la loc suma de 4000 lei din diferenta de 2500 lei.
Un ajutor va rog
Multumesc.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Iei un obiect de 1500 lei si zice ca-l platesti in 24 de rate sau mai putin. Imparti 1500 la 24 si-ti da 62, 5. Rotunjit depui lunar 63 lei. In ultima luna depui mai putin. Mai este alta solutie (asa fac eu): platesti 100 lei lunar si cand termini, gata. Si inca o solutie platesti suma minima (iti spune banca) si cand este ultima luna depui suma, totala, ramasa.