| Mihai_Alexandru_Suteu_1990 a întrebat:

Am o nelamurire in legatura cu un card de cumparaturi de la banca raiffeisen. As dori sa stiu de ex: banca iti da pe card 1600 de lei, iar produsul pe care vrei sa-l achizitionezi este 4000 lei si pui tu diferenta de 2400 lei pe cardul respectiv. Achizitionarea va avea loc in 12 rate fara dobanda de la comerciant respectiv. Intrebarea este ce rata platesti tu? rata la intreaga suma de 4000 de lei? asta ar insemna si banii tai?! multumesc pentru ajutor!

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Pfiuuuuuu, curat banca laughing Cum Dumnezeu sa nu stie? Au dreptate cu plata, nu ai spus ca vrei sa cumperi ceva online, credeam ca e dintr-un magazin. Oricum, mie mi se pare foarte complicat sa faci cum spun ei, si sansele sa-ti ia comision la toata suma sunt destul de mari. Vezi si tu ca 4 n-au stiut ce se intampla, o sa ai de luptat cu ei sa obtii ce-a spus al 5-lea, si risca sa-ti spuna ca ala nu stia de fapt laughing Eu spuneam sa vorbesti cu comerciantul sa vezi daca nu accepta plata si cu numerar si cu cardul. Inainte sa cumperi fa si asta, vorbeste si cu vanzatorul, daca e din tara. Iti poate da nr. de cont unde transferi cei 2400 apoi cu cardul platesti doar restul de 1600 si stai linistit cu ratele, cu anulatul, cu prostiile lor.

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

De ce sa te complici sa depui banii tai pe card? Vorbeste cu comerciantul, platesti la el direct cei 2400 si restul de 1600 cu cardul, si asa esti sigur ca platesti rata doar la cei dati de banca, nu si la ai tai. Cel mai sigur intreaba la banca daca nu vrei sau nu se poate face asa, depinde ce fel de card ai si ce prevederi ai in contract, ca sa nu ai surprize neplacute

| Mihai_Alexandru_Suteu_1990 explică (pentru mixxjim):

Am fost la banca, habar nu aveau, asa ceva nu se poate...nu pot plati comerciantul si cash si restul de pe card deoarece se face online si nu se poate!
Am sunat la reiffeisen si in cele din urma dupa ce am vb cu vreo 4 operatori al 5 lea mi a zis ca rata se calculeaza la intreaga suma adica in cazul meu 4000 lei / 12 = 333.33 lei pe luna, iar eu platesc pana acopar aia 1600 de lei adica aproximativ 5 luni iar apoi trebuie sa sun la ei sa le spun sa anuleze restul ratelor pentru ca mi am achitat datoria fata de banca adica 1600 lei. Deci un sistem de 2 bani, altceva ce pot zice...nu ies in pierdere cu nimic in materie de bani doar ca acele 12 rate aferente 1600 adica 133.33 lei eu le platesc de fapt in 5 rate a cate 333.33!

| mixxjim a răspuns (pentru Mihai_Alexandru_Suteu_1990):

Pfiuuuuuu, curat banca laughing Cum Dumnezeu sa nu stie? Au dreptate cu plata, nu ai spus ca vrei sa cumperi ceva online, credeam ca e dintr-un magazin. Oricum, mie mi se pare foarte complicat sa faci cum spun ei, si sansele sa-ti ia comision la toata suma sunt destul de mari. Vezi si tu ca 4 n-au stiut ce se intampla, o sa ai de luptat cu ei sa obtii ce-a spus al 5-lea, si risca sa-ti spuna ca ala nu stia de fapt laughing Eu spuneam sa vorbesti cu comerciantul sa vezi daca nu accepta plata si cu numerar si cu cardul. Inainte sa cumperi fa si asta, vorbeste si cu vanzatorul, daca e din tara. Iti poate da nr. de cont unde transferi cei 2400 apoi cu cardul platesti doar restul de 1600 si stai linistit cu ratele, cu anulatul, cu prostiile lor.