| lookout a întrebat:

sa zicem ca fac o camanda de pe internet,si imi vine prin fan courier! Dar cand au ajuns nu am fost acasa,si i am sunat si le am spus o alta adresa de livrare,in cazul asta, costul pentru transport creste?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Metoda "romaneasca" este sa suni agentul imediat ce iti vine mesajul de notificare, si sa il rogi sa ti-l dea in alta zona. Daca mai are livrari pe acolo, pentru el nu e nici o problema. Ii lasi si tu acolo 2 lei, pentru asta.
Daca adresa de livrare e intr-o cu totul alta zona, care poate nu este in zona de lucru a agentului respectiv, coletul tau probabil va fi lasat la sediu, si ai doua variante: ori il astepti a 2-a zi la adresa de pe colet, ori mergi personal sa il ridici de la sediu.
Oricum, in situatiile astea trebuie sa vorbesti cu ei.