| Met a întrebat:

Salut, sa zicem că întru la lucru in hala cu telefonul și nu am voie pentru că îmi trebuie un pass pentru el, au voie cei de la securitate sa mi-l confiște daca mă prind cu el sau doar să îmi facă referat?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Depinde de locul de muncă în special. Dacă în regulament scrie că nu ai voie să utilizezi mijloace de comunicare (telefoane, tablete, căști, reportofoane, s-a.m.d) decât în situații de urgență, atunci nu le folosești în timpul serviciului. Îl poți utiliza în pauze.
De confiscat nu au dreptul, este bunul tău, însă pot depune o plângere împotriva ta la conducere cum că n-ai respectat regulamentul, asta dacă unul dintre muncitori este "răuvoitor".
Sunt sigur că te-a instruit cineva înainte de-a intra în hală despre ce și cum se execută, ce reguli trebuie să respecți și ce sancțiuni se aplică în cazul încălcării acestor reguli.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Au voie sa ia masurile prevazute de regulamentul firmei, inclusiv sa-l retina si apoi se vor lua masurile prevazute pentru respectiva abatere disciplinara.

regis
| regis a răspuns:

Sa il confiste nu. Sa iti faca referat sau sa te scoata afara, da. Sau chiar sa iti faca o plangere penala, daca de exemplu ai facut fotografii, filmari, inregistrari.

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca ti l-ar putea confisca temporar, daca contractul tau stipuleaza ca nu ai voie cu telefonul in hala.
Iti va fi inapoiat la terminarea programului, cand pleci acasa si probabil ti se va face si raport, fiindca ai incalcat regulile interne.