| anonim_4396 a întrebat:

La ora de engleza am facut o poza in care a aparut si un coleg mno, el a inceput sa urle ca-i fac poze si profa a venit si mi-a luat telefonul, totul ok. Telefonul a ajuns la directiune si mi-a zis sa vina maica-mea sa il dea ei. Intrebarea mea este daca are voie sa umble in telefonul meu la poze/aplicatii, poate am o poza gol si nu vreau sa o vada.
E bunul meu personal, da eram de acord sa-mi scada nota la purtare dar nu sa-mi confiste acel lucru mai ales sa se uite in poze/aplicatii.

Răspuns Câştigător
| DarkShadow123 a răspuns:

E bubul tau. Fara permisiunea ta n-ar trbuii nici macar sa se uite in telefon. Daca nu o sa-ti inapoieze telefonul personal raporteaza profesorul respectiv la autoritati.

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns (pentru DarkShadow123):

Telefonul l-am primit + un avertisment in scris dar tot mi-au umblat in telefon fara voia mea...

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, pot sa se uite, pentru a vedea daca nu ai facut si alte poze similare.
Remarc ca ai incalcat cel putin 2 reguli: folosirea telefonului in timpul orei si fotografierea colegului fara acordul lui.

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am citit de aproximativ 4 ori regulamentul pe care l-am semnat si nicaieri nu scrie ca se pot confisca dispozitivele mobile, respectiv telefoanele mai ales sa caute in el. Cum am spus mai sus daca aveam o poza mai nasoala cu mine etc?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mihai_Miţă_1999):

Dar in Regulament scrie ca nu ai voie sa folosesti telefonul in timpul orelor?

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Scrie ca nu am voie. Dar nu ar fi normal sa scrie si ce sanctiuni sunt? Sau poate sa-mi confiste telefonul pentru 4000 ani? Gandeste putin...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mihai_Miţă_1999):

Nu ti-au confiscat telefonul doar l-au retinut si urmeaza sa-l dea parintilor, chiar tu ai spus. Regulamentul nu interzice aceasta.

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Sa zicem ca "l-au retinut" dar sa umble pe el? Mai ales in mesaje/apeluri si poze? CU FORTA, nu asa ca mi-au zis arata-ne ce poze ai facut etc. Inca odata, mie nu mi se pare normal. Si in legatura cu "retinutul" la fel nu scrie in regulament, scrie doar ca e interzis. In urmatorul an scolar o sa refuz sa semnez regulamentul.

| Danzell a răspuns:

Nu nu are drept da problema nu e daca poate sau nu. problema e DE CE PANA MEA ai o poza GOL in telefon... the F...

1 poate sa iti verifice telefonul in prezenta parintilor. telefonul nu este proprietatea ta ci a parintilor. ei pot sa isi dea sau nu acordul.
2. tu ai obligatia sa stergi poza daca acel coleg ti-o cere. este dreptul lui.

nu trebuie sa scrie in regulamentul scolar.
cat despre confiscare, nu nu au dreptul sa ti-l confiste permanent. se confisca pana la rezolvarea situatiei. iar telefonul este predat parintilor nu tie.

trebuie sa intelegi ca nu ai numai drepturi ci si obligatii care sunt impuse de persoane cu o autoritate mai mare decat a ta.
asa cum parintii tai iti impun niste reguli gen sa te culci inainte de ora X, asa si parintilor le este impus un regulament de catre stat, prin legi.

in cazul tau profesorii si directorul sunt autoritatea in scoala.
chiar daca nu sunt scrise in regulamentul pe care l-ai semnat, exista regulamente pe care profesorii si directorul le-au semnat la randul lor, pe langa drepturi au si obligatii de a pune in aplicare regulamentul semnat de tine, si de a lua decizii in acest sens.

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns (pentru Danzell):

Telefonul este cumparat pe numele meu, nu pe al parintilor.
Si ce n-am voie sa am poze gol cu mine in telefonul meu personal sau ce? Am dat doar un exemplu...

| Danzell a răspuns (pentru Mihai_Miţă_1999):

Indiferent ca este pe numele tau sau nu. tot parintii au aici puterea, pentru ca sunt tutorii tai legali happy

ai voie sa ai ce poze vrei tu doar ca e bine sa le ai puse undeva unde sa nu te compromita, cum e situatia ta.

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns (pentru Danzell):

Am dat un exemplu, nu sunt un obsedat sau altceva, sa nu crezi gresit. Dar oricum este violarea intimitatii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuia sa ii faci poza sau macar de ii faceai in pauza. Daca ti-ai asumat riscul de a face poze in timpul orei de curs, trebuia sa te gandesti si la consecinte cum ar fi ca, iti confisca telefonul pentru ca l-ai folosit in timpul orei cum scrie si in regulament.Eu nu cred ca are voie sa umble in el pentru ca nu este al lor iar daca vor sa vada ceva te pune pe tine sa le arati.Stai fara griji doar il da parintilor si le va spune sa nu il mai folosesti ca la mai multe abateri ti-l pot confisca si permanent. Sfatul meu este sa ai grija daca nu vrei sa il pierzi.

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa-l confiste permanent? Trecem cumva la furt? Este bunul meu am actele tot tot, eventual scaderea notei la purtare dar in orice caz nu confiscare permanenta, ca este deja infractiune.

| anonim_4396 explică (pentru Mihai_Miţă_1999):

Pai daca continui sa il folosesti, nu cred ca ti-l va mai da pana la sfarsitul anului.

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns (pentru anonim_4396):

E cam alta treaba pana la sfarsitul anului si permanent. In fine mersi oricum de raspuns.

| Happyjump a răspuns:

Nu iti va umbla pe telefon, nu sunt sigura, dar un prof' sănătos la cap n-ar face asta, ar trebui sa-ti pui parola.

| Heny95 a răspuns:

Nu are nici un drept sa-ti umble in telefon