| anonim_4396 a întrebat:

Se poate virusa si routerul, sau numai pc-ul?
Daca lucrez numai pe pc, fara internet, nu am probleme. Daca ma conectez la internet, in 10-15 minute se blocheaza totul: maus, tastatura, nu am alta varianta decat sa-l scot din priza. Care o fi cauza? Si remediul?

Răspuns Câştigător
| RaduFlorentin34 a răspuns:

Da se poate virusa sau... cineva iti urmareste ipul... https://www.google.ro/......https?/url

https://www.google.ro/......https?/url

| Itanul a răspuns (pentru RaduFlorentin34):

IP-ul meu nu e fix. Se schimba la fiecare reconectare.
Imi va lua o vesnicie sa vad tutorialul. Dar macar acum stiu ce am de facut. Multumesc mult.

| RaduFlorentin34 a răspuns (pentru Itanul):

A mers?

| Itanul a răspuns (pentru RaduFlorentin34):

Da, multumesc.

| RaduFlorentin34 a răspuns (pentru Itanul):

Cati ani ai?(te intreb doar asa)

| Itanul a răspuns (pentru RaduFlorentin34):

Eh, destul de multi. Tehnologia deja ma depaseste.

| RaduFlorentin34 a răspuns (pentru Itanul):

Am inteles... Mai ai si alte intrebari?

| Itanul a răspuns (pentru RaduFlorentin34):

Cand va fi nevoie, le voi pune. Multumesc.

| RaduFlorentin34 a răspuns (pentru Itanul):

Cu placere, dar tu erai anonimul? Atunci cum ai postat?

| Itanul a răspuns (pentru RaduFlorentin34):

Am stes intrebarea, de aceea apare anonim. Eu, inca mai exist. happy Cum aveam notificare, am putut raspunde.

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Scaneaza-ti calculatorul contra virusilor!
Poti folosi Eset online, o scanare complexa, dar de "unica folosinta":
https://www.eset.com/us/home/online-scanner
Daca gaseste virus, atunci da-i sa-l curete.
In continuare instaleaza AVG antivirus free pentru protejarea sistemului.

| Itanul a răspuns (pentru Bula):

De doua zile il tot scanez si cu mama programelor, contra virusilor, malware, etc. Nimic!
Folosesc AVG de o luna, trial, si chiar ma gindeam sa ma intorc la Avast. Mai ales ca ieri l-am gasit dezactivat la "Hacker Attacks" (fara avertizare!).

| Bula a răspuns (pentru Itanul):

"Hacker Attacks" nu este in versiunea free, doar in ceea platita. Doar componentele de aparare "Computer" si "web si e-mail" functioneaza in versiunea free.

Este posibil si sa ai activata update automat si porneste automat cand esti conectat pe net (mai ales la win 8-10 poate dura si timp indelungat, la fiecare ocazie, mai ales daca nu-l lasi sa termine treaba).

| Itanul a răspuns (pentru Bula):

E trial, nu free. Adica e complet (ca si platit) pentru o perioada scurta 15, 30, 90 zile).

| Itanul a răspuns (pentru Bula):

Link-ul dat de tine. Scanez, nu vrea off line si deja s-a blocat in timpul scanarii. Dar pana atunci, mi-au aparut mai multe fisiere cu mentiunea "imposibil de deschis".

| Bula a răspuns (pentru Itanul):

Am uitat sa-ti spun: cand incepe sa scaneze, scoate net-ul (cablul sau routerul oprit).
Fisierele ce nu pot fi deschise sunt folosite (ori de sistem, ori de alt program /virus).

Cand se blocheaza, noteaza fisierul la care s-a blocat. Verifica Led-ul Hard disk-ului daca sta aprins permanent in timpul blocarii, palpaie (in acest caz nu este blocat sistemul, ci lucreaza) sau este stins!
ATENTIE! Blocajul ("inghetarea") sistemului este atunci cand nu se schimba Led-ul NumLock la apasarea tastei cu acelasi nume si/sau si mouse-ul este blocat, nu se misca!

Daca s-a blocat sistemul, opreste si re-porneste din nou sistemul, dupa care repeta scanarea inca odata.
In cazul ca se blocheaza sistemul la ACELASI fisier ca inainte, atunci este posibil ca hard disk-ul sa fie cu defect, adica sa aiba "Bad"-uri (la locul blocarii).
In acest caz se va face check disk pentru partitia C:, INCLUSIV cu verificarea SUPRAFETEI (sectoarelor)! Scanarea se va face la urmatoarea pornire a sistemului si poate dura chiar mai multe ORE, in functie de marimea discului si viteza sistemului.
Trebuie lasat sa-si faca treaba, fara a se interveni, chiar daca scanarea si repararea dureaza o zi intreaga!

| Bula a răspuns (pentru Itanul):

Ai incurcat-o, dupa trecerea celor 30 zile de trial este posibil si ca AVG sa nu mai functioneze nici varianta cu 2 componente, iar reinstalarea sa nu rezolva problema.