| Ady05 a întrebat:

Salut,sper sa-mi raspunda cineva la ceea ce va urma sa zic! Sunt cetatean al Republicii Moldova si am depus actele pentru cetatenia romana aici in Moldova,unde deja si juramintul l-am depus aici.Dar intrebarea consta in altceva,vreau sa-mi fac certificatul de nastere cu tot cu CMP si anume in Galati, stie cineva cit ma costa si in cit timp vine? Va rog frumos cine stie ceva indicatii sa-mi spuna, mersi mult!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai poti sa-ti faci alt certificat de nastere, ai deja unul. Eventual, daca te stabilesti in Romania, poti sa-ti faci un act de identitate romanesc(cartea de identitate) si o sa primesti un CNP (cod numeric personal, nu CMP). Numai bine!

| alessia5158 a răspuns:

Nu poti face certificatul de nastere la Primaria din Galati decat daca faci dovada domiciliului in Romania cu un permis de sedere--- vezi un copy/paste de pe site-ul DGEP Bucuresti: " Persoanele care fac dovada cetăţeniei române cu Certificatul de cetăţenie eliberat de Autoritatea Naţională pentru Cetăţenie sau misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României depun cererea de transcriere a certificatelor/extraselor de stare civilă, procurate din străinătate, la Direcţia de Stare Civilă – Sector 1 Bucureşti; persoanele care dobândesc cetăţenia română şi fac dovada domiciliului în România cu permis de şedere permanentă eliberat de O.R.I. vor adresa cererea de transcriere primarului unităţii administrativ-teritoriale a locului de domiciliu, potrivit datelor înscrise în permisul de şedere".( vezi aici sursa informatiei: http://www.dgepmb.ro/......-straine-0 )
Informeaza-te daca poti obtine un certificat de nastere romanesc (care are inscris pe el CNP-ul sau codul numeric personal) folosindu-te de serviciile(contra cost! ) Consulatului Romaniei din Chisinau.
Numai bine!

| nameuser a răspuns:

Ce-ti trebuie tie cetatenie romana?

| ThePoet a răspuns (pentru nameuser):

...fa, ***, du-te spala vase. sad

| nameuser a răspuns (pentru ThePoet):

Tocmai le-am terminat de spalat big grin.Tu mai bine te-ai duce prin clasa I sa te inveti a scrie, analfabetule!

| ThePoet a răspuns (pentru nameuser):

Ar trebui sa ma simt jignit? laughing
Tu esti cea care ar trebui sa invete ca moldovenii sunt fratii nostri de sange si de neam. E logic de ce ii trebuie cetatenie romana.
Si, ma rog, ce e gresit la romana mea?

| nameuser a răspuns:

Fratii nostri de sange?!? Uitati-va aici(pana la urma)sa vedeti ce fac fratii nostri de sange:
1.http://youtu.be/rF2XWh_Cazk (aici va uitati numaidecat, please!)

2.http://jurnal.md/ro/news/doi-studen-i-din-rm-batu-i-crun t-de-interlopi-in-Romania-video-219727/? fb_comment_id=fb c_10150938358148487_23974735_10150938385058487#f27a4f8d0 fff4a(si aici, va rog, sa vedeti ce fac romanii)