| MaLinKa a întrebat:

Salutare... cine stie cum pot sa aflu cind vine juramintul pentru cetatenia romana? adica pe ce data... daca este asa ceva va ror sa-mi dati saitul. dau fundita.winking

1 răspuns:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Http://cetatenie.just.ro/......62011.aspx
Aici vei gasi lista cu persoanele programate să depună jurământul de credință.
Jurământul de credință nu vine. ci se depune dragă @MaLinKa!
După depunerea jurământului, se eliberează certificatul de cetăţenie română. Acest document atestă doar calitatea de cetăţean român, fără a-i conferi solicitantului dreptul la un paşaport sau la o călătorie liberă.

Ulterior dobândirii certificatului de cetăţenie, persoana se prezintă la misiunile diplomatice ale României în străinătate sau la oficiile de stare civilă din România în vederea transcrierii documentelor de identitate şi obţinerii certificatului de naştere, proces care durează câteva luni.
O zi cu zâmbet să ai!