| Nimeninmk1233 a întrebat:

Buna, am terminat clasa a zecea la profil economic si as vrea acum sa ma transfer la alt liceu la profil uman, filologie. As vrea pe filologie bilingv franceza, spaniola sau engleza, dar idee e: nu am bilingvul din clasa a opta la ele iar spaniola nu am facut nici in generala nici la liceu, insa cunosc limbile foarte bine. Poate impedieca acest lucru transferul la aceste profiluri? Ma pot transfera doar pe baza examenelor de diferenta si a mediei sau trebuie vreun document sa ateste ca am bilingvul?
Multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru transfer cu schimbarea profilului trebuie indeplinite mai multe conditii:
-media de promovare a clasei a X-a a fost cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa de transfer;
-ai aprobarea ISJ daca se depaseste numarul maxim de elevi din clasa de transfer;
-CA al liceului de transfer il aproba;
-reusesti la examenele de diferenta.
Trebuie sa stii ca examenele de diferente, in cazul tau, o sa fie mai multe si mai grele, avand in vedere materiile care s-au facut in limba straina pe care o alegi.