| huxanomaly a întrebat:

Tocmai ce am dat (si luat) BAC-ul, si, provenind de la un liceu particular, am fost informat de catre secretariat ca ar trebui sa platesc o taxa pentru a mi se elibera actele de studii (respectiv foaia matricola si diploma de BAC, etc). Taxa respectiva e in valoare de 200 de lei. Eu pana acum nu am mai auzit de o asemenea taxa, si mi se pare anormal sa platesc pentru o foaie pe care eu am capatat-o pe carca mea. Asta pe langa faptul ca am platit o taxa de 500 de lei pentru a intra in BAC (din nou, mi s-a parut aberant, dar nu am avut timp sa protestez, urma sa inceapa examenul).

Intrebarea mea este urmatoarea: Exista acea taxa pentru eliberarea actelor de studiu? Sau este o inventie a liceului in care (nu prea) am studiat? Urmeaza sa ma inscriu la o facultate si o taxa in plus m-ar da peste cap cu fondurile.

Multumesc!

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Taxa asta se regaseste si la alte licee private dar nu atat de exagerata --- fiica mea a platit 50 lei pentru eliberarea actelor de studii( asta, acum 4 ani ).