| ELena30 a întrebat:

Tocmai mi-am luat Samsung Galaxi Ace si nu stiu daca bateria trebuie formatata ca la un telefon obisnuit. Funda happy

Răspuns Câştigător
| eXtreme21 a răspuns:

Da, normal.
Sper ca am putut sa te ajut.

3 răspunsuri:
| ELena30 explică:

In manual nu scria nimic de asta. si am inteles ca are baterie li ion si nu trebuie formatata. si trebuie sa l tin inchis 12 ore cat il incarc sau nu e neaparata nevoie?

| eXtreme21 a răspuns (pentru ELena30):

Uite cum faci, astepti pana se consuma bateria pe care o are de cand l-ai cumparat si apoi il lasi la incarcat 12 sau 24 de ore.La nici-o baterie nu scrie nicaieri pe manuale ca trebuie formatata, dar asa e bine sa-i faci.
Sper ca am putut sa te ajut.

| MKV a răspuns (pentru eXtreme21):

Aici te contrazictongue
bateriile li-ion nu trebuie formatate, dureaza 6-7zile (adica cam vreo 10 incarcari, cam asa) ca sa urmeze un regim normal de functionare
bateriile li-polymer trebuie formatate iar acestea (parerea mea) nu se mai fabrica...