| sorinel98 a întrebat:

Am 17 Ani și vreau să-mi cumpar un câine de paza m-am orientat spre Cane Corso și Pitbull dar as dori sa aibă pedigree. Părinți mei sunt de-acord sa cumpar un câine. As avea un buget de 200-300 de euro. Ce părere aveți?

1 răspuns:
| Hoskero a răspuns:

Salut. Si eu am tot 17 ani si iubesc cainii. Insa vreau sa iti reamintesc un lucru pe care multa lume il spune, pe care l am tot auzit si eu dar nu i am prea dat importanta. Orice caine reprezinta o MARE responsabilitate. Iar in ciuda faptului ca im iubesc mult catelusa (o corcitura de pitbull), uneori pur si simplu simt ca e prea greu. Sa ai grija zinic de ea, sa o plimbi, vaccinuri, veterinar etc. Sunt lucruri frumoase pana la urma insa in acelasi timp obositoare. Ca sa faci cainele sa fie unul de paza, trebuie dresat iar asta necesita alt tmip acordat, alte costuri. Ia ti un caine doar daca stii ca vei face fata de acum incolo responsabilitatii si daca il vei iubii cu adevarat Iti doresc mult succes!