| andreicristianvlad a întrebat:

Am facut o comanda de un internet fiberlink 300 de la un furnizor si o doamna de la relatii cu clientii mi-a spus sa fac testul de viteza. Am facut testul si mi-a dat ca rezultat in jur de 94 de mb/s download si 95 mb upload asta dupa ce au sesizat si mi-au spus ca deja am viteza de 300mb/s. Dupa care am sunat din nou si m-au intrebat daca am un router wireless le-am spus ca da, apoi mi-au zis sa scot cablul de internet din router si sa-l conectez in dispozitivul lor. Am facut si asta dar nimic, imi spune ca nu am nici o conexiune la internet. Va rog sa-mi spuneti care sunt modificarile pe care ar trebui sa le fac. Dau funda celui mai bun raspuns. Multumesc

2 răspunsuri:
| anonymus009 a răspuns:

Incearca sa faci o conexiune la internet(cauta pe google pentru furnizorul pe care il ai). Probabil ca routerul sa iti limiteze viteza. De asemenea, asigurate ca placa ta de retea nu iti limiteaza si ea viteza.

| doctorandus a răspuns (pentru anonymus009):

In primul rand viteza masoar-o cu un CD de bootare cu Linux. Sa fie un singur calculator conectat la internet, fara mobil, fara tableta, fara virusi, fara spyware, fara sa descarce updateuri, fara alte descarcari, routerul propriu (daca ai asa ceva) trebuie sa faca fata la viteza nominala a internetului (ca viteza WAN to LAN), trebuie sa ai cel putin cablu Cat5e peste tot, placi de retea de 1 Gbps, fara WiFi, ci doar prin cablu de retea. Viteza o masori cu speedtest-cli si incerci mai multe servere si repeti masuratorile.

Exemplu: descarci Clonezilla Live (alternative stable), bootezi de pe el, apesi Ctrl-Alt-F2 (sau in loc de a apasa asta, alegi Enter shell).

sudo su -
apt-get update
apt-get install speedtest-cli
speedtest-cli
poweroff