| AllexTheWolf a întrebat:

Am o mica problema cu routerul, si m-am frustrat peste limite. Dar inainte sa incerc s-o rezolv am nevoie de niste pareri. Problema e in felul urmator:
Eu am Digi Net Fiberlink 300. Bineinteles, nu ma astept sa ating 300Mb/s dar cel putin 100Mb/s. Routerul este Tenda F300, care poate sa ofere viteze de pana la 300Mb/s si este conectat la PC prin cablu, dar nu trece de 10Mb/s. Niciodata nu am prins viteze mai mari. Am incercat sa conectez cablul de Ethernet direct la PC si am ajuns la maxim 20Mb/s. Mai bine, dar inca mai e o cale lunga pana la 100Mb/s. Acum am stat si m-am gandit, posibil sa fie PC-ul meu de vina, desi nu este vechi. L-am facut acum 4 ani si am zis sa mai verific specificatiile placii de baza. La retea mentioneaza 10/100/1000Mbs. Asta inseamna ca e capabila sa suporte 100Mb/s, nu?
Am incercat niste teste de viteza, pe toate am ajuns la 90Mb/s. Absolut in toate. Dar cand vine vorba de download, nu trece de 10Mb/s prin cablu din router si de 20Mb/s prin cablu Ethernet conecat la PC. Nu mai inteleg unde e problema. Am discutat si cu alti oameni, care au acelasi router si ating veteze de 50-70 Mb/s, dar si cu oameni care au acelasi pachet de internet de la Digi si ating lejer 200Mb/s. Eu sunt blocat la 10Mb/s.
M-am gandit sa fac un upgrade la firmware-ul de la router, dar nu cred ca ma ajuta la ceva din moment ce nici prin cablu Ethernet direct la PC nu ating viteze mai mari de 20Mb/s.

Ceva pareri? Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| gabicoo a răspuns:

Nimeni nici o părere.
Cum ai rezolvat totuși problema?