| RatuscaCeaUrata a întrebat:

Am inteles ca din 9 aprilie windows xp nu va mai avea drivere compatibile... java la fel. etc... si m-am gandit sa ma pregatesc,,,
Dati-mi un windows 7 care nu imi instaleaza toate porcariile imediat.
Imi voi baga placute de ram. dar nu acum. momentan am 512 bytes si windows xp...
Si nu imi bag curand placutele.
As vrea un windows care sa mearga bine... saptele sa nu instaleze automat toate porcariile care nu am nevoie.
Poate si un alt windows. pe care sa mearga cat de cat bine jocurile!
Dau funda!

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Calculatorul tau cu aceasta configuratie o sa ramana blocat daca ii pui w7.
intr-adevar, Microsoft nu mai ofera asistenta tehnica pentru xp incepand cu 14 aprilie. dar nu e motiv de ingrijorare. calculatorul tau cu xp o sa functioneze in continuare. poate dupa un an o sa se simta ceva cand jocurile noi, programele noi nu vor fi compatibile cu xp. insa de moment nu trebuie sa intri in panica.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

XP va merge la fel (de bine/rău) ca până acum. Vrei ceva care să nu instaleze „toate porcăriile"? Pune LINUX (Ubuntu, de exemplu).

| njohn a răspuns:

Windows xp sp3 ti-l recomand pentru jocuri, la configuratia pc-uli tau.
Pt windows 7 iti trebuie minim 1 gb de ram, si la instalare iti baga automat driverele, programele de care ai nevoie le descarci si le instalezi tu.