| catalino200 a întrebat:

Am laptop ASUS K50AD si vreau sa instalez windows7 (actual am acest windows instalat dar vrea sa-l reinstalez).Am DVD original cu windows 7 Home Premium.
Am repornit leptopul si am dat F2, mi-a aparut asa o fereastra albastra cam cat ecranul si in top(o bara sus) in care se aflau cateva optiuni(nu le-am retinut) boot si exit(exit fiind ultima).Am dat la boot, dar de acolo nu stiu ce sa fac si mi-e frica sa nu fac o prostie (daca trec de pasul asta stiu ce sa fac).Va rog sa ma ajutati : CE FAC DUPA CE DAU F2!?

Răspuns Câştigător
| AgathaRo a răspuns:

Stai putin ca nu explici ceva calumea. Deci prioritatea de bootare este : 1 cd/dvd, 2 hdd. Save&exit. Se va reporni sistemul apoi va aparea booting from cd/dvd press any key. apesi orice tasta si va incepe instalarea.

3 răspunsuri:
| AgathaRo a răspuns:

Dai la boot se copiaza fisierere de install, selectezi partitia pe care doresti sa instalezi windowsul (partion 1, primary) E mult mai simplu fata de windows 98, 2000, xp

| catalino200 explică (pentru AgathaRo):

Dau f2 si imi apare fereastra de la bios(n-am retinut bine numele).Am DVD bagat in laptop dau la boot, si ce fac? sunt 4 partiti acolo(la bios) le sterg toate si las numa una? si la aia imi da sa aleg ceva acolo (SATA nu stiu ce, CD, network si usb) am dat unde scria CD/DVD(langa mai scria ceva) mi la lasat asa a pus dvd acolo dar nu s-a intamplat nimic(la partitia 1 am pus dvd si am dat enter) am vazut ca nu se intampla nimic am dat esc.

| catalino200 explică (pentru AgathaRo):

Gata mi-am dat seama mai inainte de la un tutorial pe net. Daca am pus windows vista pe un dvd(fisier iso si l-am ars pe disc ca si cum ar fi original) tot asa trebuie? Din bios? Si e boot-abil?

| AgathaRo a răspuns (pentru catalino200):

Stai putin ca nu explici ceva calumea. Deci prioritatea de bootare este : 1 cd/dvd, 2 hdd. Save&exit. Se va reporni sistemul apoi va aparea booting from cd/dvd press any key. apesi orice tasta si va incepe instalarea.