| Marian2314 a întrebat:

am nevoie de un sfat.Am 17 ani si am pielea fina pe fata. Vreau sa-mi fac barba.Am inceput ieri sa ma barbieresc cu briciul si vreau sa stiu cum pot sa accelerez cresterea? Dau funda!big grin

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Nu toata lumea isi poate lasa barba cum isi lasa unii, stiu oameni si la 22 de ani care nu-si pot lasa barba, au mai mult puf, aia e, tatal tau isi poate lasa barba? Eu de exemplu seman la barba cu tatal meu, la mine e ceva intre a avea si nu deoarece firele sunt subtiri si nu prea dese, luand-o pe partea cealalta am vazut si la 16-17 ani cu barba in toata regula, deci... totul tine de gene si hormoni.

| Marian2314 explică (pentru RB26DETT):

Imi poti spune mai multe despre hormoni?

| RB26DETT a răspuns (pentru Marian2314):

Din pacate n-am studiat asa ceva, eu axandu-ma pe partea electrica-electrotehnica, n-am prea avut tangenta cu anatomia, doar in liceu, candva..., ei bine iti pot da sa citesti articolul asta de pe wikipedia deoarece n-are rost sa incerc sa explic din ce-mi amintesc https://ro.wikipedia.org/wiki/Hormon si ai aici si despre gene https://ro.wikipedia.org/wiki/Gen%C4%83

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am vesti proaste pentru tine!
Nici daca te barbieresti cu briciul nu va creste mai repede, totul este hormonal!
La 17 ani esti inca micut pentru barba, probabil pe la 20-22 de ani vei avea si tu barba!

| Marian2314 explică (pentru Violleta2022):

Am avut colegi in clasa a 9-a si aveau barba perfecta. Vorbesc serios el are si eu n-am...