| Valentin_Flavius_1993 a întrebat:

am o problema cu laptopul mi s-a rupt mufa de la casti in laptop si nu stiu cum sa scot partea rupta si am cautat pe yt, goolge, am intrebat etc. (daca stiti mai multe solutii de al scoate plss spuneti-mi) si chiar daca nu il scot nu pot cumva sa conectez telefonul la laptop sa se auda in telefon?

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Incearca cu picatura sa lipesti ceva de mufa de la casti ramasa in laptop si dupa sa incerci sa tragi.

Uite un exemplu.
https://www.youtube.com/watch?v=gjtjJ_9nfsU

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mai bine du-l la atelier. Pentru cativa zeci de lei risti sa strici laptopul de tot. Aia cu picatura este 50%. Daca se lateste picatura in orificiu risti s-o blochezi de tot. Nu te juca!

Bula
| Bula a răspuns:

Mufa rupta din laptop se poate scoate doar cu scule speciale, de multe ori doar daca se desface complet laptopul (depinde de ruptura si model).
Telefonul nu se poate asculta in laptop, dar se poate intr-un alt amplificator, TV, etc.
Exista si sisteme de difuzoare cu conexiune pe USB, dar eventualul scurtcirvuit trebuie eliminat de la mufa audio de iesire, intrucat poate distruge chip-ul de sunet si atunci se risca sa nu mai ai sunet deloc la laptop.

| BeeBia a răspuns:

Încearcă cu un magnet.