| AlexandruPaulescu a întrebat:

am o problema cu mysql. Deci e asa: Doresc sa afisez din baza mea de date. Dar s-au cam schimbat multe prin mysql, acum imi cere sa folosesc mysqli. Am cautat tutoriale dar nu reusesc sa aplic. Imi da eroare la comenzile astea: mysql_fetch_assoc sau mysqli_fetch_assoc. Ma puteti ajuta, multumesc!

8 răspunsuri:
| WolffBoy a răspuns:

Uite aici mai multe detalii despre "mysqli_fetch_assoc" : https://www.w3schools.com/php/func_mysqli_fetch_assoc.asp,dar daca vrei sa construiesti un site te sfatuiesc sa folosesti un framework in care tu trebuie doar sa adaugi numele bazei de date si datele cu care te conectezi la ea, dar daca vrei sa inveti cum sa returnezi din baza de date (insert, update, delete, search) informatii poti sa te uiti aici( https://www.w3schools.com/php/php_mysql_connect.asp )

| AlexandruPaulescu explică (pentru WolffBoy):

Salut! multumesc pentru link-uri. Am aplicat aseara astea simerge! problema e ca nu reusesc sa separ posturile una de cealalta! mi-le baga toate intr-un post... poate imi scapa mie.dar eu am folosit asta in trecut:

Si cu aceasta metoda, cand postam ceva era afisat pe pagina, fiecare post in parte. cu ce am folosit aseara am reusit doar ca cele 3 articole, ca sa spun asa, din baza de date sa fie bagate intr-un singur post...

| WolffBoy a răspuns (pentru AlexandruPaulescu):

Poti reposta ce ai folosint inainte (nu vad nimic nu stiu din ce cauza ), incearca sa folosesti foreach(de exemplu:
foreach($posts as $post){
echo $post->name;
})

| WolffBoy a răspuns (pentru AlexandruPaulescu):

Mysql (mysqli si PDO folosesc obiecte ), uite aici un exemplu cum se afiseaza http://stackoverflow.com/......php-mysqli

| AlexandruPaulescu explică (pentru WolffBoy):

Deci am reusit sa fac, ce nu reusesc e sa afisez ce doresc, dar as vrea sa le pun in
Ca fiecare rand sa fie in alt post. Nu stiu mai exact unde... in vechiul aveam asa:

| WolffBoy a răspuns (pentru AlexandruPaulescu):

Hai sa vorbim prin chat, se pare ca liniile de cod nu se vad(sau prin alte mijloace).

| AlexandruPaulescu explică (pentru WolffBoy):

Ok. cum facem asta? laughing eu nu ma prea pricep cu TPU. n-am mai intrat de mult happy

| WolffBoy a răspuns (pentru AlexandruPaulescu):

Apeși pe numele meu și în dreapta o sa vezi trimite mesaj(o sa îți trimit eu unul cu skipe-ul meu).