| NeedHelp1 a întrebat:

Am o problema cu vecini de deasupra mea. Fac o larmă îngrozitoare. Am vorbit cu ei, însă nu ai ce discuta, sunt moldoveni din câte am înțeles veniți de la țară...îți poți închipui...

Am sa chem poliția de câte ori întrec măsura în timpul programului de liniște.

Dar întrebarea mea este care este numărul decibelilor permis ÎN AFARA programului de liniște. Nu sunt un tip care sa mă iau de ei pentru faptul ca depășesc un decibel dar sunt sigur ca depășesc aproape dublu, și asta zi de zi.

Deci vreau sa știu în primul rand dacă exista o astfel de limita de decibeli în afara programului de liniște și CÂȚI decibeli sunt permiși.

Mulțumesc anticipat!

Ps: doresc un răspuns corect, valabil in lege

Răspuns Câştigător
| Nătărău a răspuns:

Asta e viața de bloc/șobolănie/vecini deasupra. Unii oameni nu au învățat să umble. Nu prea ai ce să faci decît să faci și tu aceleași zgomote ca și ei (chiar mai mari, pe care să le audă) și care să-i facă să se gîndească mai mult la acțiunile lor. Trebuie să insiști, pînă la urmă e vorba de sănătatea și liniștea ta cuvenită la mijloc. Nr. de decibelii maxim așazis permiși sînt 30-35. Cu poliția/"legea" doar te complici, nu recomand deloc, în nici un fel de situație, pentru că misiunea lor în toate cazurile e doar să îi aibă sub contract pe cîți mai mulți oameni.

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Între orele 23 şi 7 dimineaţa şi peste zi, de la 14 şi 16, nivelul de zgomot dintr-o locuinţă nu trebuie să depăşească 30 de decibeli. În afara acestor intervale orare, valoarea poate creşte la 35 de decibeli.