| MoniBiss a întrebat:

am si eu 2 intrebari de la o pesoana, sper ca ma puteti ajuta.
intrebarile sunt:

"Sunt imputernicita pentru a ridica pensia de handicap a unei persoane? Persoana a decedat pe data de 31 iulie 2012. "

"Eu imputernicita mai pot ridica a cea pensie pe luna august de la oficiul de posta?"

va rog raspundeti-mi.

1 răspuns:
| mixxjim a răspuns:

Sa fii imputernicita inseamna sa ai o imputernicire, adica un act facut la notariat prin care persoana respectiva te-a imputernicit pe tine sa faci chestia asta. ai dreptul sa faci daca esti mostenitoare directa, ruda de gradul 1 a persoanei respective (sotie sau copil) pe baza de documente care sa dovedeasca inrudirea si certificatul de deces al persoanei.