| anonim_4396 a întrebat:

Am ingrijit o batrana care tocmai a decedat. Avea pensie de handicap (probleme cu vederea) si platea asigurari. Numai in ultimul an de viata nu a mai platit. Eu nu lucrez si nu am pensie sau alt venit. Eu am platit toate cheltuielile de inmormantare.
Am fost la Casa de pensii pentru un ajutor de inmormantare, dar nu mi s-a dat. Singurul beneficiu in bani a fost sa-i ridic pensia pentru luna in care a murit. Nu pot beneficia de nici un ajutor?
Multumesc pentru raspunsuri.

3 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

Daca batrana respectiva nu a incheiat nici un act notarial (care sa-l fi semnat si tu), din pacate nu ai nici un drept. Numai prin dovezi in care sa existe macar o semnatura de a batranei te poate ajuta.

| machupicchu a răspuns:

Ajutorul de inmormantare se acorda celui care a suportat cheltuielile de inmormantare... alta trebuie sa fie cauza... detalii prea putine... ce a motivat la casa de p?

| jo a răspuns:

Daca ai certificatul de deces si facturi care sa ateste ca ai platit cheltuielile de inmormantare - pentru cosciug, de exemplu - trebuie sa primesti ajutor de la Casa de pensii. Nu trebuie sa fii ruda, ci doar sa ai aceste dovezi.