| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare/nelamurire, am facut abonament la Vodafone au trecut 4, 5luni si nu am mai achitat facturile, am aproape 2ani, acum intrebarea este as vrea sa imi fac un nou abonament la digi si nu stiu daca are treaba una cu alta?( nu am nimic pe numele meu si nu st angajat, card sau alte chestii)!

3 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Ti-am mai raspuns la intrebarea asta. Reiau: Au. Toti operatorii de telefonie au o baza de date comuna cu rau platnici, parca Preventel se cheama. Nu e ceva nou, exista de peste 15 ani, cu mult inaintea Biroului de Credit. Deci daca ai restante neachitate la un operator ai sanse nule sa inchei un abonament in conditii standard. In cel mai fericit caz ti se va cere o garantie reprezentand abonamentul pe 2-3 luni pe care o poti recupera la sfarsitul contractului daca iti achiti toate facturile la timp.

| Ririru a răspuns:

Vrei la digi ca sa ce, sa nu platesti nici acolo?
Eu stiu ca da, au in baza de date. Deci probabil o sa ai probleme, si nu doar cu ei, ci si cu firmele de recuperare care te vor stresa.

| qest11 a răspuns:

Nu cred ca au o baza de date cu tepari, doar ca cei de la Vodafone vand datoria unei firme de recuperari, care te vor stresa o perioada. Eu sunt la Vodafone pe cartela, la 6 euro si nu reusesc sa termin netul, ce-i drept nu urmaresc seriale. Mai am o cartela de digi cu net nelimitat, un fel de rezerva, acea cartela de la celebrul stick RDS, care e gratis daca ai abonamentul de 40 de lei. De ce se te complici cu abonamente? Doar sa ei telefon la reducere pe abonament, dupa care sa numai platesti... poate doar asa renteaza abonamentul, dar personal prefer sa-mi cumpar telefon la liber necodat intr-o retea anume.