| TeDrqq a întrebat:

am si eu o intrebare am un calculator mai vechi si as vrea sa il imbunatatesc ce sa iau prima data? :

-AM 512 mb rami sa iau 1gb ram?
-Am placa video mai varza sa iau placa video?

P.S. i-l vreau ca sa nu mai mearga jocurile sacadate (metin2, cs.)

Pls si spuneti-mi ce sa iau placa video,memorie ram, hard disk, cooler?

Răspuns Câştigător
| andreyangel97 a răspuns:

Memoria ram ii ca sa iti mearga mai tepede sa gandeasca mai repede, place video ii buna la jocuri sa ai grafica mai buna sa nu to se sacadeze, hard diskul ii pentru memorie sa ai mai multa memorie ceea ce inseamna ca poti sa iti bagi mai multe chestii, iar cooler la un calculator nu prea vad pentru ce ca in mod normal ar trebui sa ai coolerul ii bun pentru laptopuri ca acolo nu ai

6 răspunsuri:
| Tagaso a răspuns:

Prima dată să cumperi o placă de bază cu un procesor(bun)după, memorie ram cel puțin 2 gb, placa video(ce să mai zic e esențială pentru jocuri), cu alte cuvinte schimbă totul, e mai ieftin.

| Gabryel123 a răspuns:

Iti spun eu ce sa iti iei, ia-ti alta unitate big grin si o sa fi mai sigur cu alt calculator, decat sa bagi bani in acesta si ii bagi degeaba si multi cand mai bine iti cumperi altul nou big grin

| Stormwatch a răspuns:

Iati unitate cu 16 milioane daca gasesti are asa

2gb
3.65 ghz
si restul nu mai stiu dar este foarte buna

| Gg26 a răspuns:

La metin2, cs.
-1gb ram+
-placa video 512/1gb ( nu ai mentionat de cat ai placa video desii cred ca e de 64 sau 128)
-procesor 1, 6Ghz - 3, 2Ghz

Daca vrei jocuri care ies in prezent sau din 2008 incoa. cel putin sa mearga la rezolutie maxima
-2gb ram
-2, 2 Ghz+
-300 HDD+
-1gb placa video
Daca iti iei o sursa noua, cam asa sigur o gasesti la 12-13 mil.
Daca iei de 18+ deja joci ce vrea muschiu tau. Succes

| TheRageQuitter a răspuns:

In principal iti trebuie o placa video calumea (de 1GB memorie GDDR5 sau GDDR3) si un CPU mediocru gen 1, 5 Ghz Dual Core.

RAM-ul trebuie sa fie macar, in total, 1, 5 GB ca sa iti mearga calumea jocurile care ies in prezent (nu la grafica maxima dar minim)

| Diablo13 a răspuns:

Pai prima oara se ia placa de baza dupa placa video dupa rami sa ai cam 2 si hard disk si cooler-ul... sper ca te-am ajutat
FUNDA big grin