| anonim_4396 a întrebat:

am windows 10 si 4 gb ram, dar in propietati zice ca am 3.89 gb ram usable. Am incercat sa rezolv si din msconfig dar degeaba. Ceva idei cum as putea rezolva?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E sistem binar e ceva normal

| Caro34 a răspuns:

Nu ai cum sa rezolvi problema fiindca nu-i nimic de rezolvat. 4 Gb nu vor fi niciodata, cum nici 3 Gb nu-s 3 ci 2, 80 sau 2, 88. Se trece o cifra rotunda pentru vanzare, pentru a fi mai usor de retinut. Din cate am invatat eu la scoala, proful spunea ca-i ceva conventie intre vanzator - cumparator ca, cifra sa fie rotunjita insa niciodata n-o sa gasesti fix 4 sau fix 3 etc. Deci nu mai incerca nimic ca nu are rost! Acelasi lucru este si cu CD sau DVD cand vrei sa scrii pe ele. Iti spune 70 min. insa sunt cam 68, 69 minute. Numai bine!

| doctorandus a răspuns (pentru Caro34):

E o diferenta intre GB si GiB.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai placa video integrata.

| Louys a răspuns:

Pai o parte din ram este automat utilizat de placa video, iar tu ramai cu restul. Daca acei 0.11 rami nu ar fi fost utilizati, nu prea ar fi mers PC-ul. big grin

| Sandu3 a răspuns:

Windows pe 32 de biti nu"vede"si nu utilizeaza mai mult de 4Gb de RAM. Poti sa-i pui 16, 32 Gb de RAM, el tot 4 va vedea sau chiar mai putin.Eu am Windows pe 32 de biti, 4 Gb de RAM si-mi vede 3, 25.Ca sa utilizeze memoria RAM in totalitate trebuie instalat Windows pe 64 de biti.Si trebuie verificat si daca procesorul suporta Windows pe 64.Si daca nu ma insel trebuie schimbata si placa de baza.Alti bani, alta distractie happy

| Slothx a răspuns (pentru Sandu3):

Pai eu am windows-ul pe 64 biti dar problema asta cu usable ram este recenta. Windows 10 il am de mai mult de 1 an si nu am patit asta pana acum

| KanekiMalai a răspuns:

Atâta mânca Windows u și placa video

| CoCo00026 a răspuns:

Sa inteleg ca ti ai schimbat windowsu original in windows 10 nu?
Ai 3'89 gb ram uzat deja de windows 10
Schimba windows in 7 e cel mai ok

| AlexBoboc a răspuns:

Asa e la toata lumea cred, eu am tot 4gb ram si 3.88 usable.

| AnndreyHD a răspuns:

Problema ta este ca acei GB ram care iti lipsesc este ca automat dupa ce ti-ai schimbat windows-ul o mica parte din rami ti se duc la placa video deci din 4 GB ram poti folosii doar 3.89 deoarece restul ti s-au dus la placa video.